Kworum

Mianem „kworum” określamy minimalną liczbę członków zgromadzenia, która niezbędna jest do prowadzenia obrad lub powzięcia wiążących decyzji.

Kworum istotne jest podczas podejmowania uchwały odpowiednią większością głosów. Przy obliczaniu głosów, w przypadku jeżeli kworum jest określone, badaniu podlegają dwie okoliczności: udział odpowiedniej liczby osób w posiedzeniu i podjęcie uchwały odpowiednią większością głosów.

W przypadku, gdy przepisy nie określają kworum, to uchwały zapadają bez względu na liczbę obecnych.

W Polsce, zgodnie z Regulaminem Sejmu, aby jego decyzje miały moc prawną wymagana jest obecność co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Natomiast uchwały komisji (sejmowej, senatorskiej) zapadają w obecności co najmniej 1/3 liczby jej członków, a gdy komisje obradują wspólnie, uchwały podejmowane są w obecności 1/3 (w Senacie 2/5) liczby członków każdej z uczestniczących w posiedzeniu komisji.