Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Krajowym Rejestrze Sądowym nie jest łatwa. Do wypełnienia jest wiele różnych dokumentów. Ale nie oznacza to, że nie jest to możliwe. Spółkę z o.o. można założyć, tylko trzeba się bardzo postarać.
Na początku umowa!
Jeszcze przed udaniem się do KRS należy sporządzić umowę spółki z o.o.. Umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Musi określać m.in. siedzibę, kapitał zakładowy, imiona wspólników itp.

Więcej na temat umowy spółki z o.o.
Umowa jest bardzo ważna. Bez niej spółki nie założymy. Należy ją bardzo dokładanie sporządzić, i zawrzeć w niej wszystkie wymagane elementy. Zanim będziemy umowę spółki z o.o. sporządzać należy się nad wszystkim kilka razy dokładanie zastanowić. Szczególnie chodzi tu o kapitał zakładowy i udziały poszczególnych wspólników.
Później Krajowy Rejestr Sądowy!
Nie później niż 6 miesięcy po sporządzeniu umowy spółki z o.o. należy udać się do sądu rejestrowego i tam złożyć wszystkie wymagane dokumenty. Dokonać musi tego powołany przez wspólników zarząd.
Wniosek o rejestrację spółki z o.o. składa się na urzędowym formularzu KRS – W3. Do niego należy dołączyć także załączniki:
– KRS – WE ( dotyczący wspólników spółki z o.o. )
– KRS – WK ( dotyczący osób uprawnionych do reprezentowania podmiotu )
– KRS – WM ( dotyczący przedmiotu działalności spółki z o.o. )
Oprócz tego do wniosku i załączników, dołącza się oczywiście wcześniej sporządzoną umowę spółki ( obowiązkowo dwa egzemplarze ) oraz:
– Oświadczenia wszystkich członków zarządu, że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego zostały w całości pokryte
– Dowód ustanowienia wszystkich organów spółki
– Listę wspólników podpisaną przez wszystkich członków zarządu
– Wzory podpisów członków zarządu
– Dowód uiszczenia opłaty sądowej
– Dowód uiszczenia opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym
Wszystkie wymienione wyżej formularze należy także załączyć do wniosku do GUS oraz Urzędu Skarbowego.